Beépített tűzoltó rendszerek
Szolgáltatásaink
Beépített tűzoltó rendszerek
STATIONARY FIRE-EXTINGUISHING EQUIPMENT
Gázzal oltó beépített tűzoltó berendezések:
Gázzal történő oltás során a tér oxigén szintje csökken, az oltógáz kiszorítja az oxigént, így fojtva el a tüzet. A rendszer az oxigén szintet lecsökkenti az égéshez szükséges mennyiség alá úgy, hogy emberéletet nem kockáztat az oxigénhiány.
A technika már túltette magát a halonnal oltó berendezéseken. A halonnal oltást a nemzetközi egyezmények betiltották környezetkárosító hatásuk miatt. A káros szerek helyébe az atmoszférában hamar elbomló anyagok léptek. Ezeknek az oltógázoknak a hatása a környezetre minimális, mivel a gázok élettartama az atmoszférában csupán pár nap.
Környezettudatos megoldás:
A nemzetközi szabványokban előírt környezetvédelmi előírásoknak teljes mértékben megfelelő oltógáz a Novec1230 elnevezésű oltógázt, mely kiváló oltási tulajdonságai mellett csupán 4-5 napig marad az atmoszférában.
Aeroszollal oltó beépített tűzoltó berendezések:
Sokoldalú rendszer, mely azonnali oltással akadályozza meg a tűzterjedést. Képes a teljes elárasztásra és védhetővé teszi a tűzvédelmileg kritikus pontokat. Automata beépített aeroszolos oltóberendezés, amely tűz esetén aeroszol formában oltóanyagot bocsát ki, a kialakulóban lévő tüzet kémiai úton oltja el, az oxigén elvonása nélkül. Az aeroszolos oltóberendezések (generátorok) tartályai nem túlnyomásosak teljesen környezetbarát eszközök. A aeroszolos oltórendszerek csővezeték rendszert, fúvókákat, szelepeket, kompresszort és egyéb gépészeti eszközöket nem igényelnek. Moduláris felépítésének köszönhetően alkalmas teljes elárasztásos és belső berendezés-védelem biztosítására is.
Beépített nagykonyhai oltóberendezések:
Az ANSUL 1962 óta gyárt és forgalmaz beépített konyhai oltóberendezést és kínál hathatós védelmet olajsütők, grillek, wok-ok, tűzhelyek, salamader-ek, stb. és a főzőterület felett elhelyezkedő elszívó rendszer és szellőzővezeték védelmére. Jelenleg az ANSUL R-102 a világon a legelterjedtebb és leghatékonyabb beépített konyhai oltóberendezés. Az ANSUL R-102 egy „pre-engineered” vagy „moduláris” rendszer, tervezése, telepítése, karbantartása során előre meghatározott kereteken belül szabadon mozogva szabhatjuk testre saját rendszerünket, nincs szükség hidraulikai méretezésre. Működése során egy ásványi sókból és vízből álló keveréket (Ansulex) juttat az öngyulladásra hevült és lángra lobbantott növényi olajra vagy olajos felületre.
Az Ansulex az olajjal kémiai reakcióba lép (szaponifikáció) melynek során
• összefüggő habos réteget képez az olaj felületén,
• elzárja az égést tápláló oxigéntől,
• megakadályozza az újralobbanást,
• folyamatosan hűti az éghető anyagot.
A hajtóanyag CO2 vagy Nitrogén gáz, az indító gázpatron az oltóanyaggal együtt egy közös szekrényben helyezkedik el. Az érzékelő rendszert az elszívó ernyő szűrői mögé rögzítik. Maga az olvadóbetét egy rozsdamentes előfeszített acélsodrony elernyesztésével, teljesen mechanikusan hozza működésbe az indítószerkezetet. Indításkor az oltóanyagot a CO2 vagy nitrogén kiszorítja az oltóanyag tartályból és 3/4” illetve 1/2”-os csővezetéken jut el az egyes berendezések fölé szerelt speciális szórófejekhez, amelyeket a berendezés felhasználásától függően kell megválasztani. Az elszívó ernyő és a szellőzők védelmére szórófejeket helyezünk el, ezzel is segítve az oltást, illetve megakadályozva a tűz más szomszédos helyiségekbe jutását. A rendszerhez csatlakoztatható kézi indító állomás és mechanikus gázelzáró szelep is, amely biztosítja a konyhai berendezés leválasztását a helyi vagy városi PB gáz hálózatról. Az indítószerelvényt tartalmazó szekrényből tűzjelzést is eljuttathatunk egy tetszőleges helyre, tűzjelző központba, de leválaszthatjuk az elektromos konyhai berendezéseket is.
Vízalapú beépített tűzoltó berendezések:
Az önműködő rendszer lényegében egy csőhálózat, melyen az igényekhez megfelelő kiosztásban szóró fejek találhatóak. A szórófejekben egy olvadó betét helyezkedik el, mely adott hőmérsékleten eltörik, így a szóró a hálózatból érkező vizet az oltandó felületre „permetezik”.
Az oltási mechanizmus rendkívül hatékony, hála az állandó készenlétű rendszernek. Az oltás célra irányuló és hatásos, mindez minimális vízkár mellett. A rendszer lehetőségei korlátlanok, képes a teljes elárasztásra vagy csak a kritikus pontok védelmére, valamint összeköthető egyéb oltási technológiákkal is. A berendezés felszerelhető bármilyen tűzjelzési rendszerrel vagy azok kombinációjával. Teljesen automatikus tűzoltó berendezés, mely azonnali és egyidejű elektromos és mechanikus riasztást végez.
A vízzel oltó tűzvédelmi rendszerekből több változat alakult ki, hogy minden igényt kiszolgáljanak.
- Nedves rendszerek:
A nedves rendszer a legegyszerűbb és leginkább használt típusa a vízzel oltóberendezéseknek. Felhasználási lehetőségei rendkívül szerteágazóak. Tökéletesen megbízható, gyors és egyszerű rendszer.
Az önműködő oltóberendezés csőhálózata nyomás alatt lévő vízzel van feltöltve, így egy esetleges tűzesetnél azonnal képes működésbe lépni, így minimalizálja a károkat. Célzottan fejti ki hatását, mert csak a tűz hatására „eltört” oltófejekből áramlik ki az oltóanyag.
A rendszer kiépítéséből, és a zéró holtidőből adódóan, a hálózat minden eleme vízzel telített, így kizárólag fűtött/fagymentes helyeken alkalmazható. Remek választás: fűtött üzemek, raktárak és irodaházak védelmére, ahol nem áll fenn közvetlen fagyveszély.
- Száraz rendszerek:
A nedves rendszer fő hátránya, hogy a csővezetékek vízzel vannak feltöltve, így a rendszer azonnal képes oltatni, de fűtetlen tereknél nem alkalmazható, ugyanis elfagyhat a berendezés. Ezért a száraz rendszert általában ott alkalmazzák, ahol fagyveszély áll fenn, azaz fűtetlen raktárcsarnokokban, rakodóterekben, mélygarázsokban stb.
A berendezés lényege, hogy a csőhálózata két részre bonható: a szórófejek felőli rész nyomás alatt lévő levegővel/nitrogénnel van feltöltve, míg a hálózati vagy vízbetáp rész nyomás alatt lévő vízzel töltött. A két részt egy szelep választja el egymástól, mely a tűzjelzést követően nyit ki.
Tűz esetén a levegő a szóró fejeken távozik, és helyére áramlik az oltóvíz. A rendszer holtideje minimális, mert a nyomás alatt lévő levegő távozása gyors, és utána a víz szinte azonnal megjelenik az oltandó területen.
- Elővezérelt rendszerek:
Az elővezérelt rendszer előnye, hogy a csőrendszer esetleges sérüléseinek hatására nem következik be vízkár. Jól alkalmazható olyan esetekben, ahol vízérzékeny technológiákat használnak.
A berendezés alapállapotban száraz rendszerként funkciónál, így az elővezérelt vízzel oltó rendszernél sem áll fenn a fagykár veszélye. A csőhálózat feltöltése csak a tűzjelző aktiválódása után történik meg, még akkor is, ha a szórófejek zárt állapotban vannak. Tűz esetén a rendszer már üzemkész, mikor a szórófejekben a hőbetétek eltörnek. Így holtidő nélkül megkezdődhet az oltás.
Üzemállapota miatt használata előnyös számítógépes termek, telefonközpontok, mozik, színházak, könyvtárak, múzeumok, kiállítási termek tűzvédelmére.
- Deluge rendszerek
A Deluge rendszert fokozottan tűzveszélyes területek megóvására fejlesztették ki. Kifejezetten az oltandó terek elárasztásra használják, mert rövid időn belül hatalmas mennyiségű oltóanyagot képes megmozgatni és a kritikus pontokhoz juttatni.
Az „özönvíz” rendszerek hasonlóan működnek, mint az elővezérelt berendezések kivéve, hogy a szórófejek alapállapotban nyitva vannak. A Deluge szelep csak tűz esetén engedi a vizet a csőhálózatba, így a rendszer fagyveszélyes területek védelmére is alkalmazható.
Az oltóberendezés kombinálható a habbal oltás technológiájával, így fejtve ki maximális hatást olyan esetekben, ahol erősen éghető folyadékokat tárolnak/gyártanak. Kiválóan alkalmas erőművek, hangárok, vegyszer raktárak tűzvédelmére.
- Habbal oltó berendezések:
A habbal oltó berendezéseknek rengeteg előnye van: könnyen olthatóvá válnak az éghető folyadékok (szénhidrogének, alkoholok), megelőzhető a tűz terjedése, a kritikus terek könnyen elkülöníthetők és védhetők a forró környezet sugárzásától, veszélyeitől.
Az előnyök oka a hab tulajdonságaiban található: a hab képes elválasztani az éghető anyagot az oxigéntől és a lángtól, továbbá az oltóhab víztartalma hűti a felszínt. A habbal oltó rendszerek hasonlóképpen fejtik ki hűtőhatásukat, mint a normál vízzel oltók, de víz keveredik egy habképző anyaggal, mely a szórófejeken át rövid időn belül hatalmas mennyiségű oltóanyagot juttat a kijelölt területre. Ezért alkalmas gyors és hatásos megelőzésre, illetve szegregálásra.
- Vízköddel oltó berendezések:
Az alacsony nyomású vízköd rendszerek előnye, hogy egyszerre támadják a tűz két fő szükségletét: a hőt és az oxigént. Az oltóközeg lényegében apró (1000 mikronnál kisebb) vízcseppekből tevődik össze, melynek előállításához speciális szórófejek szükségesek. Az így kialakult nagynyomású vízköd hétszer jobb hűtőhatást képes eredményezni a szimplán vízzel oltó társainál.
A hűtőhatás következtében a vízcseppek gőzzé alakulnak, amely csökkenti a levegő oxigén tartalmát, így érvényesülhet az oltóberendezés kettős hatása: csökkenti a hőmérsékletet és kiszorítja az oxigént a kritikus területekről.
Ez a fajta oltóberendezés kifejezetten víztakarékos megoldás társaihoz képest. Rendkívül hatékonyan, magas hatásfokkal képes üzemelni.