Beépített tűzjelző rendszerek

 

Szolgáltatásaink

Beépített tűzjelző rendszerek

Fire alarm systems

Három alaptípusba sorolhatóak, de ezeket a csoportokat már nem választja el éles határ. A technológiai fejlődés egyre inkább lehetővé teszi a tűzjelző rendszer elemeinek egyedi, feladatra szabott kiválasztását, így a specializáció miatt vegyes rendszerek is kialakultak. A tűzjelző rendszerek fajtáját a védendő terület jellege, mérete határozza meg.

 1. Hagyományos tűzjelző rendszer
A hatósági engedélyhez kötött tűzjelzőknél a hagyományos rendszerek alkalmazása visszaszorulóban van. Kisebb épületben vagy nagyobb, de egyterű, könnyen átlátható szerkezetű épület esetén máig is létjogosultsága van a hagyományos tűzjelző berendezésnek, elsősorban kedvező ára miatt. A központból induló hurkokra felfűzött érzékelők nem csupán észlelik a tűzre utaló jeleket, hanem a gyárilag beállított határérték elérésekor jeleznek a központi egység felé. A tűzjelző központ “gondolkodás nélkül” riaszt a kapott jelzésnek megfelelően. A rendszer az azonos hurkon (ami általában egy külön tűz zóna is) lévő érzékelők között nem tud különbséget tenni, ezért csak helyszíni bejárással lehet megállapítani a tűz, illetve a tűzjelzés pontos helyét.

2. Hagyományos, címezhető tűzjelző rendszer
Mechanikus címzés a gyakorlatban: két dekád forgókapcsolóval

A jelző hurkokra felfűzött hő- és füstérzékelők egyénileg címezve szerepelnek az áramkörben, vagyis nem csak a tűzzóna száma azonosítható, hanem azon belül is a hő- vagy füstérzékelő pontos helye, illetve riasztásnál a tűz keletkezésének helye. Az érzékelők címzése történhet elektronikusan és mechanikusan is. A mechanikus címzésre elterjedt megoldás, amikor az érzékelők címzőhurkon elfoglalt címét két dekád forgókapcsolóval lehet beállítani a 01-99 tartományban. A érzékelők LED-jeit a tűzközpont vezérli: minden lekérdezéskor felvillannak, riasztás esetén folyamatosan világítanak. Ha Ön egy helyiségbe lépve villogó piros fényt lát az érzékelőn, akkor nyugodt lehet, a tűzjelző berendezés él és üzemben van. Az tűzérzékelők éppúgy, mint az előző esetben, a tűzre jellemző paraméter határértékének átlépését képesek jelezni.

3. Analóg címezhető tűzjelző rendszer
Intelligens tűzjelző rendszernek is nevezzük, bár ennek a megnevezésnek a tartalma szinte évről évre változik, mindig az adott időszak legfejlettebb technológiáját tekintjük intelligensnek. A jelenleg alkalmazott intelligens tűzjelző rendszereket a következő tulajdonságok jellemzik:
A rendszer címzett, vagyis minden érzékelőről érkező jelzés beazonosítható.
Az érzékelők már analóg, folyamatos jeleket mérnek, nem csupán igen-nem állapotot ismernek fel. Számos hő- vagy füstérzékelőt mikroprocesszor vezérel, amely a tüzek vizsgálata során tapasztalt leggyakoribb jellemzők alapján kialakított algoritmus szerint értékeli a paramétereket.
A jelzések feldolgozása részben az intelligens tűzérzékelőben (a mikroprocesszorban) részben pedig az intelligens központban történik, amely több érzékelő jelét egymással összevetve értékeli. Az érzékelő és a központ közötti interaktív kommunikáció újabb fejlesztéseket tett lehetővé, például a riasztási határértékek automatikusan változnak a környezeti hatásokat figyelembe véve. Ily módon a téves riasztások száma jelentősen lecsökken.
A tűzérzékelők jelzési szintje egyenként is beállítható.
A tűzérzékelők megfigyelése, ellenőrzése alatt állnak a téves riasztások megelőzése érdekében.
Képesek adatfeldolgozásra.
A kezelőegységeken üzeneteket jelenít meg.
Figyelmeztető jelzést ad a határérték elérése előtt.
Hibaüzenetei differenciáltak.

Ezeknek az újabb lehetőségeknek a célja elsősorban a biztos detektálás és ezzel együtt a téves tűzriasztások csökkentése. A további fejlesztések iránya a kombinált tűzérzékelők alkalmazása felé halad.

A különböző típusú, fejlettségű, méretű központok természetesen tudásban is különböznek, de az alábbi alapfeladatok azonosak:
Fogadja a rácsatlakozó füst, hőérzékelők és kézi jeladók jelzéseit.
Meghatározza, hogy a tűzjelző központba érkező jelek tűzriasztási állapotot jelentenek-e.
Hang- és fényjelzéssel jelzi a tűzriasztási állapotot.
Jelzi és azonosítja a tűzveszély helyét a tűzjelző központ kezelőszemélyzete számára.
Regisztrálja a tűzriasztásokat és az érzékelők egyéb jelzéseit.
Felügyeli a rendszer helyes működését és hiba (pl. vezetékszakadás, zárlat, tápellátási probléma) esetén hallható és látható jelzést ad.
Vezérli a tűzvédelmi berendezéseket és rendszereket (pl. automatikus oltó rendszer, hő- és füstelvezető berendezések).
Állapotjelzést küld önmagáról.
Riasztásjelzést küld tűzvédelmi távfelügyeletre, tűzoltósághoz, katasztrófavédelemhez.

Tűzjelző rendszerek